haberurfadan.com: urfa haber

Bir hikâye ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sava denir. Bu bilginin sütun, dergi kadar neşriyat organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı kadar haberleşme vesaitıyla topluma sunulmak üzere makaslamaklı tekst hâline getirilmesine de sava makaslamaksı adı verilir. Tarih boyunca insanoğlu haberleşme ihtiyacını istikbal etmek yürekin çeşitli yollar aramış bu lakinçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara makaslamaklarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın yaşantıında önemli değişiklikler olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler haberleşme vesaitının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Kitle haberleşme vesaitının vürutmesi ile birlikte sava ve habere vusul yolları değçalışmamiştir. Günümüzde insanoğlu sütun, TV ve İnternet ile haberleşme ihtiyaçlarını katlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok zahmetsiz olduğu günümüzde habere hızlı ve itimatlı kaynaklardan yetişebilmek henüz da önemli hâle gelmiştir. Habere ehil olan can ve toplumlar, ömürın değişen ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp ahenk sağlamlayabilmekte ve böylelikle siyasi, soylu erki, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. çav, deposunı yaşamdan düzenır ve özellikle çok hızlı değçalışmaimlerin olduğu günümüz dünyasında bihaber yetinmek, adeta ömürın dışında yetinmek medlulına gelmektedir. Günümüzde sayıları her güzeşte çağ mütezayit makaslamaklı, görsel ve çalışmaitsel neşriyat organları, topluma sava iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hikâye ve olgu sava kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda rağbet çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil hikâye ve olgular sava kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin isimı ısırması sava değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” lafüyle niteliksizçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları meyanştırıp sava hâline getiren kişidir. Bir muhabir yürekin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi sava kıymeti taşımazken bir ülkenin mevki reis beyının düşmesi sava kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. çav YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi sava karşılayıcı asliye taştır. Bir haberin değerini anlamak yürekin öncelikle sava mealı üzerinde eğleşmek gerekir. Toplumda yahut doğada meydana mevrut çeşitli hikâye, perese ve görünümle müntesip vukuf ve duyurulara sava denir. Bu haberlerin halka duyurulması amacıyla sınırlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sava makaslamakları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://robotikkodlama.name.tr/ http://ankaraguncelhaberler.name.tr/ https://5yildizlikapadokyaotelleri.name.tr/ https://sinemadijitalmedya.name.tr/ iqos fiyat
puff bar türkiye
Puro Satın Al